Drevenica u Vinklíka

Kraj: 
Žilinský kraj
Okolí: 
Žiar
Oblast: 
Západné Tatry

Horizontal Tabs

Popis

UBYTOVANIE

DREVENICA u Vinklíka má dve poschodia. Pri vstupe do drevenice sa nachádza technická miestnosť s úložným priestorom. Za ďaľšími dverami Vás privíta veľká kuchyňa spojená s obývacou časťou, kde je umiestnený krb. Prízemie ma dve umývadlá, sprchu a WC. Kuchynská linka je vybavená elektrickou rúrou a platňou, mikrovlnou rúrou, chladničkou, umyvačkou riadu a rýchlovarnou konvicou.Príjemné posedenie pri krbe v zime ...Na poschodí je jedna 2-lôžková izba a dve 3-lôžkové izby. Na východ ako aj na západ je z izieb prístup na balkóny. 3-lôžková izba na poschodí. Na východ ako aj na západ je z izieb prístup na balkóny. 2-lôžková izba na poschodí. Kúpelňa so sprchou a WC sa nachádza na prízemi.2-lôžková izba na prízemi. Celková kapacita drevenice je 10 lôžok.K drevenici patrí aj uzavretá trávnata plocha. Deti sa radi zabávajú, preto sme pre najmenších pripravili zábavnú atrakciu šmýkalku. Jedinečné zažitky pre deti aj dospelých.Veď čerstvý vzduch je zdravý stále a posedenie pri chutnom jedle v altánku ...

Galerie
Ceník
CENNÍK

Na DREVENICU u Vinklíka je príchod po 16.00 hod., odchod do 10.00 hod. Upozornenie : Minimálny počet obsadených lôžok je 8.
Silvester : Plná kapacita 12 lôžok na 7 nocí, balíková cena 1580 €.

Pri nástupe na pobyt sa platí kaucia 100 €, ktorá pri odchode bude vrátená
v prípade ak sa nevyskytnú problémy.

Pri rezervácií ubytovania záloha 50 % zplatby.

  LETO ZIMA
Osoba od 10,5 € do 13 € od 12,5 € do 16 €
Deti do 12 rokov 20% pri min.obsadenosti 20% pri min.obsadenosti
Deti do 3 rokov zadarmo bez nároku na lôžku zadarmo bez nároku na lôžku

 

Kontakt

Mobil: +421 (0)910 909 574, +421 (0)41 7248 839
Adresa: 032 05, Źiar, okres Liptovský Mikuláš
www: http://drevenicauvinklika.sk

Rezervace/Email
REZERVACE
Termín pobytu
Informace
To prevent automated spam submissions leave this field empty.
Možnosti v okolí

Žiar je pohoří na Slovensku,

nachází se mezi Hornonitraskou kotlinou na západě a Turčianskou kotlinou na východě, na severu hraničí s Malou Fatrou a na jihovýchodě s Kremnickými vrchmi. Východ je lemován pohořím Velká Fatra. Nejvyšším vrchem je Chlieviská (1024 m). Významné sedlo Vyšehradné odděluje podcelky Sokol a Vyšehrad.

OKOLÍ

Okolí Dřevěnice u Vinklíka Vám přes letní sezónu poskytuje turistické trasy překrásnou Žiarska dolinou na vrcholky Západních Tater (Baranec - 2148m, Plačlivé - 2126m, Baníkov - 2177m, Príslop - 2178m, Tři kopy ...).

V zimní sezóně Vás rádi přivítají v lyžařském středisku pro nenáročné lyžaře lyžařský areál Žiar - Dolinky (1,5 km), Lyžařské středisko Opalisko - Závažná Poruba (15 km).
Určitě netřeba představovat lyžařské středisko Jasná Nízké Tatry (30 km), Skipark Ružomberok (40 km), lyžařské středisko Čertovica (30 km).
V zimním období si přijdou na své vyznavači skialpinismu.
Upozornění: V zimní sezóně netřeba brát na lehkou váhu varování horské služby, která podává informace o lavinovém nebezpečí a sněhové situací.
V letní sezóně vám nabízí své služby aquapark Tatralandia (15 km) a Thermal park Bešeňová (30 km).
Široké možnosti rybolovu jsou na Liptovské Mare, také zde můžete absolvovat vyhlídkovou plavbu lodí s kapacitou 50 míst.
Jedna z nejvýznamnějších archeologických lokalit Liptova je národní kulturní památka Havránok.
Komplex rekonstruovaných objektů púchovské kultury z mladší doby železné - laténské (obydlí, pec na vypalování keramiky, obětiště s obětními jámou, komplex valů s vstupní branou a i.).
Nejnavštěvovanější jeskyní na Slovensku je již tradičně Demänovská jeskyně svobody. Jeskyně se nachází ve vstupní části Demänovské doliny a zahrnuje nejdelší známé části podzemní soustavy Demänovských jeskyní.

Vždyť čerstvý vzduch je zdravý stále a posezení u chutném jídle v altánku ...

Demänovská jeskyně svobody je krasová jeskyně v Nízkých Tatrách v Demänovské dolině, jedna z Demänovských jeskyní. Byla objevená v roce 1921 Aloisem Králem a jeho místními pomocníky Adamem Mišurou, Otou Hrabalem a Jarmilou Vránovou. Demänovská jeskyně svobody je nejnavštěvovanější turisticky zpřístupněnou jeskyní na Slovensku.

Jeskyně svobody má ze známých Demänovských jeskyní nejbohatší krápníkovou výzdobu. Uměle prokopaný vstupní otvor leží v západním svahu Demänovské Poludnice ve výšce 870 m n. m., asi 50 m nad hladinou potoka Demänovky. Zpřístupněná je od roku 1924. Z celkové délky 8897 m (spolu s jeskyní Pustá) je pro veřejnost zpřístupněných asi 1600 m.

Jeskyně se skládá z dómů, síní a chodeb, vytvořených v šesti jeskynních úrovních, které vznikly během pleistocénu. Podzemní tok Demänovky v současnosti protéká nejnižší úrovní. Jeskynní prostory jsou vyzdobené živými krápníkovými útvary, zabarvenými sloučeninami železa a manganu do žluta až červena. Na stropě se objevují sklovitá brčka a tlustší stalaktity, na dně robustnější stalagmity a stalagnáty, na stěnách se nacházejí krápníkové vodopády. Prohlubně jeskynního dna vyplňují Korálové, Zlaté, Hroznové a Leknínové jezírko. Raritou Jeskyně svobody jsou jinovatkové stalaktity v Klenotnici a jeskynní perly - kuličky podobné hrachu - na dně jezírka ve Velkém dómu. Že krápníky rostou velmi pomalu je možné vidět třeba na sklovitém brčku ve Velkém dómu, které vyrostlo za 10 roků (1958-68) jen o 2 mm, což představuje usazení 13,5 mm3 CaCO3.

Teplota jeskyně je 6-7 °C a relativní vlhkost dosahuje 95-97%. Tři otvory na povrch ve výškách 812, 870 a 889 m n. m. způsobují silný průvan, čímž získává jeskyně dynamický charakter.

Z pleistocénní fauny se nalezly kosti jeskynního medvěda (Ursus speleus) v Medvědí chodbě. V hliněných jezírkách na březích podzemní Demänovky žije jeskynní rak tatranský (Niphargus tatrensis), z jeskynních netopýrů zde byl zjištěný netopýr velký (Myotis myotis). Poblíž elektrických reflektorů vyrůstají různé druhy řas a mechů (vodopád Smuteční vrba, Sněžný dóm).

Demänovská ledová jeskyně (slov. Demänovská ľadová jaskyňa, pol. Demianowska Jaskinia Lodowa) je zaledněná jeskyně v Nízkých Tatrách v Demänovské dolině, jedna z Demänovských jeskyní. První písemné záznamy pocházejí z roku 1299, je to tedy jedna z nejstarších popsaných jeskyní v Evropě.

Nachází se v bradlu Bašta nad Kamennou chatou. Z celkové délky 1900 m je zpřístupněných veřejnosti 680 m. Po objevení Demänovské jeskyně svobody zájem o Ledovou jeskyni klesl. Po rekonstrukci dřevěných schodů a elektrického osvětlení byla v roce 1952 znovu otevřená pro širokou veřejnost. Vstupní otvor leží nad Kamennou chatou ve výši 740 m n. m., asi 90 m nad současnou hladinou potoka Demänovky.

Jeskyně se skládá z prostorných chodeb a dómů, rozložených ve třech jeskynních úrovních. Do jeskyně se vstupuje úzkou puklinovou chodbou do nejnižšího poschodí ležícího o 40 m níže, kde je trvale zaledněný podlahovým ledem a robustnějšími stalagmity a stalagnáty jen Velký dóm a Kmetův dóm. Na jaře visí ze stropu i ledové stalaktity. Ostatní prostory nemají trvalejší ledové útvary a vyznačují se krápníkovými útvary, na povrchu zabarvenými do šeda až do černa od sazí smolných loučí. Zalednění jeskyně umožnil vertikální tvar vstupních částí, který brání průniku teplého vzduchu v létě. Stálost ledových útvarů v letním období závisí od stupně prochladnutí jeskynních stěn a od akumulace ledu v zimním období. Relativní vlhkost v jeskyni se pohybuje od 96 do 98 %. Led se v jeskyni začal tvořit přibližně před 400–500 lety, což je možné usuzovat z tloušťky podlahového ledu a jeho jasné vrstevnatosti v Kmetově dómu. Původní krápníková jeskyně byla dynamická s volnou cirkulací jeskynního ovzduší. Zasypáním a zanesením, tedy utěsněním níže položených otvorů se jeskyně přirozenou cestou změnila na statickou. Takto se utvořily podmínky potřebné pro zalednění.

Po neuváženém prokopání spodního otvoru při zpřístupňovacích pracích v letech 1950–51 se jeskyně opět změnila na dynamickou se silným vzdušným prouděním. Těmito zásahy byl mikroklimatický režim jeskyně narušený až do takové míry, že hrozilo úplné roztátí ledu a ledové výzdoby. Úsilí mnoha nadšenců a odborných pracovníků, jeskyňářů o zachování Demänovské ledové jeskyně bylo však úspěšné, klimatický režim jeskyně se podařilo upravit a jeskyně se zachovala jako ledová. Další zásahy, zejména při rekonstrukčních pracích v letech 1974–76 a při zpřístupňování dalších prostor jeskyně se dělaly tak, aby se nenarušil klimatický režim jeskyně. Vhodným zásahem do hydrologického režimu jeskyně se naopak vytvořily podmínky pro postupný narůst ledu v jeskyni.

Z jeskynních netopýrů v ní zimují netopýr velký (Myotis myotis), netopýr vousatý (Myotis mystacinus), netopýr dlouhouchý (Plecotus austriacus), netopýr severní (Eptesicus nilssoni), netopýr černý (Barbastella barbastella) a netopýr východní (Myotis blythi).

Zajímavostí Demänovské ledové jeskyně je na zasintrované stěně tzv. „Kniha návštěv“ s podpisy známých historických osobností (nejstarší podpis pochází z roku 1714) a nálezy kostí jeskynního medvěda (Ursus speleus).

Přidat komentář

To prevent automated spam submissions leave this field empty.